The Edgar® Awards – 2019 Submissions

See submission guidelines here.

See category guidelines here.

This list includes all submissions received by the MWA national office as of February 16, 2018Appearance of your work on this list does not mean you have been nominated for an Edgar® Award. It only means your work has been submitted for consideration. Only the judges on each Edgar® committee determine who is nominated and who wins. Nominations will be announced on or around Edgar Allan Poe’s birthday (January 19th) in 2019.  The winners will be announced at the Edgar® Banquet on a Thursday in either late April or early May 2019.

Best Novel

Black, Lisa, PERISH
Cavanagh, Steve, THE PLEA
Cohen, Tammy, THEY ALL FALL DOWN
Cross, Mason, DON’T LOOK FOR ME
Di Filippo, Paul, THE BIG GET-EVEN
Dovalpage, Teresa, DEATH COMES IN THROUGH THE KITCHEN
Dudley, Lawrence, NEW YORK STATION
Furlong, Susan, SPLINTERED SILENCE
Goenawan, Clarissa, RAINBIRDS
Harper, Jane, FORCE OF NATURE
Herron, Mick, THIS IS WHAT HAPPENED
Howard, Catherine Ryan, THE LIAR’S GIRL
Ifkovic, Ed, MOOD INDIGO
Inbinder, Gary, THE MAN UPON THE STAIR
Massey, Sujata, THE WIDOWS OF MALABAR HILL
Moore, Jonathan, THE NIGHT MARKET
Perry, Karen, GIRL UNKNOWN
Siger, Jeffrey, AN AGEAN APRIL
Silver, Mitch, THE BOOKWORM
Tallis, Frank, MEPHISTO WALTZ
Winkler, Mark, MY NAME IS NATHAN LUCIUS

Best First Novel

Copenhaver, John, DODGING AND BURNING

 

Back to top

Best Paperback/E-Book Original

Dunn, Robert E., DEAD MAN’S BADGE
Hoklotubbe, Sara Sue, BETRAYAL AT THE BUFFALO RANCH
Lanouette, Marian, ALL THE DEADLY LIES
McAlpine, Gordon, HOLMES ENTANGLED
Phillips, Adam Walker, THE PERPETUAL SUMMER
Pryor, Mark, DOMINIC
Reed, Rick, THE SLOWEST DEATH
Shames, Terry, A RECKONING IN THE BACK COUNTRY
Shepphird, John, BOTTOM FEEDERS

Back to top

Best Fact Crime

 

Back to top

Best Critical-Biographical

Thompson, Laura, AGATHA CHRISTIE: A MYSTERIOUS LIFE

Back to top

Best Short Story

Anderson, Lin, “ORKAHAUGR” – BLOODY SCOTLAND
Box, C.J., “THE RIVER GOD”
Brookmyre, Chris, “THE LAST SIEGE OF BOTHWELL CASTLE” – BLOODY SCOTLAND
Brown, Gordon, “HISTORY LESSON” – BLOODY SCOTLAND
Cigan, Chaim, “THE MAGICAL AMULET” – PRAGUE NOIR
Cleeves, Ann, “THE RETURN” – BLOODY SCOTLAND
Goffa, Martin, “THREE MUSKETEERS” – PRAGUE NOIR
Hejdová, Irena, “OLDA NO. 3” – PRAGUE NOIR
Johnstone, Doug, “PAINTING THE FORTH BRIDGE” – BLOODY SCOTLAND
Klevisová, Michaela, “BETTER LIFE” – PRAGUE NOIR
Kopřiva, Štĕpán, “AMATEURS” – PRAGUE NOIR
Lutz, John, “PARANOID ENOUGH FOR TWO” – THE HONORABLE TRAITORS
MacBride, Stuart, “STEVENSON’S CANDLE” – BLOODY SCOTLAND
McDermid, Val, “ANCIENT AND MODERN” – BLOODY SCOTLAND
Mina, Denise, “NEMO ME IMPUNE LACESSIT” – BLOODY SCOTLAND
Neff, Ondřej, “MARL CIRCLE” – PRAGUE NOIR
Pilátová, Markéta, “ALL THE OLD DISGUISES” – PRAGUE NOIR
Procházka, Jiří W., “THE DEAD GIRL FROM A HAUNTED HOUSE – PRAGUE NOIR
Robertson, Craig, “THE TWA CORBIES OF CARDROSS” – BLOODY SCOTLAND
Šabach, Petr, “EPIPHANY, OR WHATEVER YOU WISH” – PRAGUE NOIR
Sheridan, Sara, “SACTUARY” – BLOODY SCOTLAND
Soukupová, Petra, “ANOTHER WORST DAY” – PRAGUE NOIR
Stančík, Petr, “THE CABINET OF SEVEN PIERCED BOOKS” – PRAGUE NOIR
Sýkora, Michal, “PERCY THRILLINGTON” – PRAGUE NOIR
Thomson, E.S., “KISSING THE SHUTTLE” – BLOODY SCOTLAND
Tučková, Kateřina, “THE LIFE AND WORK OF BARONESS MAUTNIC” – PRAGUE NOIR
Urban, Miloš, “DISAPPEARANCES ON THE BRIDGE” – PRAGUE NOIR
Welch, Louise, “COME FRIENDLY BOMBS” – BLOODY SCOTLAND

Back to top

Best Juvenile

 

Back to top

Best Young Adult

Dawn, Sasha, BLINK

Back to top

Best TV Episode

 

Back to top

Robert L. Fish Memorial Award

 

Back to top

Mary Higgins Clark Award

 

Back to top